Menstruační cyklus a menstruační kalendář

Co je menstruace ? 

Asi jednou za měsíc ženy, které prošly pubertou, zažijí menstruační krvácení. To se děje proto, že se děložní výstelka připravila na možné těhotenství tím, že se stala silnější a bohatší na krevní cévy. Pokud nedojde k otěhotnění, tato ztluštělá výstelka se odlupuje a je doprovázena krvácením. Krvácení obvykle trvá 3-8 dní. U většiny žen se menstruace vyskytuje poměrně pravidelně a předvídatelně. Doba od prvního dne jedné menstruace do prvního dne další menstruace se obvykle pohybuje v rozmezí 21-35 dnů.

Jak funguje menstruační cyklus ? 

Menstruační cyklus je řízen složitým orchestrem hormonů, produkovaných dvěma strukturami v mozku, hypofýzou a hypotalamem spolu s vaječníky.

Obecný přehled menstruačního cyklu:

Dny cyklu (přibližně)

Události menstruačního cyklu

1 - 5

První den menstruačního krvácení je považován za 1. den cyklu. Vaše menstruace může trvat 3 až 8 dní, ale 5 dní je průměr. Krvácení je obvykle nejsilnější v prvních 2 dnech.

6 - 14

Jakmile krvácení ustane, začne se děložní výstelka (nazývaná také endometrium) připravovat na možnost otěhotnění. Děložní výstelka se stává silnější a obohacená krví a živinami.

14 - 25

Někde kolem 14. dne se vajíčko uvolní z jednoho z vaječníků a začne svou cestu vejcovody do dělohy. Pokud jsou v této době ve vejcovodu přítomny spermie, může dojít k oplodnění. V tomto případě se oplodněné vajíčko dostane do dělohy a pokusí se implantovat do děložní stěny.

25 - 28

Pokud vajíčko nebylo oplodněno nebo nedojde k uhnízdění, hormonální změny signalizují děloze, aby se připravila na odstranění výstelky a vajíčko se rozpadne a vyloučí se spolu s výstelkou. Cyklus začíná znovu v den 1 menstruačního krvácení.

Co je normální krvácení ?

Existuje řada normálních krvácení – některé ženy mají krátkou, slabou menstruaci a jiné delší, silnou. Vaše menstruace se také může v průběhu času měnit.

Normální menstruační krvácení má následující vlastnosti:

  • Vaše menstruace trvá 3-8 dní
  • Vaše menstruace se znovu dostaví každých 21–35 dní (měřeno od prvního dne jedné menstruace do prvního dne následující)
  • Celková ztráta krve v průběhu tohoto období je asi 20 - 80 ml.

Kdy mám ovulaci ?

Pouhé sledování cyklu v kalendáři spolu s některými podrobnostmi o vašem krvácení a příznacích vám může pomoci pochopit váš menstruační cyklus. Zaznamenejte si, kdy menstruace začíná a končí, jaké to bylo, a popište jakoukoli bolest nebo jiné příznaky (nadýmání, bolest prsou atd.), změny nálady nebo chování, které jste zažili. Během několika cyklů budete schopni vidět vzorce ve vašem cyklu nebo identifikovat nepravidelnosti, které se vyskytují. K dispozici je také mnoho aplikací, které vám pomohou sledovat menstruaci a uděláte si obrázek, jaký máte menstruační kalendář a ovulační kalendář. Pokud vaše menstruace přichází pravidelně každých 21-35 dní, je velká šance, že ovulujete